Як перевіряти МОР оптичним рефрактометром

Мастильно-охолоджуючі рідини (МОР) - це різні рідкі суміші (зокрема, нафтові масла), які найчастіше застосовуються для змащування і охолодження під час свердління, різання, штампування металів, наприклад, на фрезерних верстатах. Мастильно-охолоджуюча рідина відіграє важливу роль в продовженні ресурсу оброблювального механізму, а також в якості виробу, що виготовляється. З часом рідина засмічується сторонніми домішками, тому її чистоту і концентрацію потрібно періодично контролювати.

Одним з найпростіших способів контролю якості мастильно-охолоджуючих рідин, є використання портативного ручного рефрактометра зі шкалою Brix від 0. Найкраще для цих цілей підходять моделі рефрактометрів для цукру HT111ATC і HT112ATC зі шкалами 0...10% Brix і 0...20% Brix відповідно. Інші моделі рефрактометрів також можуть застосовуватися для перевірки МОР, але вони мають грубішу шкалу, через що результат контролю буде менш точним.

Фактично, для перевірки МОР потрібно виконати стандартну процедуру вимірювання, яка детально описана в інструкції з експлуатації рефрактометра, а саме:

  1. Взяти рефрактометр (наприклад, HT111ATC) за корпус, направити його призму у бік джерела яскравого світла і обертати окуляр до тих пір, поки не буде видна чітка шкала;
  2. Відкрити кришку і за допомогою піпетки нанести на призму рефрактометра краплю досліджуваної рідини;
  3. Закрити кришку, легко притиснути її до призми, почекати хвилину для вирівнювання температури, після чого, не перевертаючи рефрактометр, направити його призму у бік джерела яскравого світла і поглянути в окуляр.

Дивлячись в окуляр потрібно звернути увагу на місце проходження по шкалі рефрактометра горизонтальної границі між світлим (знизу) і темним (зверху) полем (у нашому випадку нехай буде 4% Brix), а також на розмитість цієї границі.

Якщо границя чітка, як на малюнку, нижче, це свідчить про те, що рідина чиста і кількість сторонніх домішок в ній мінімальна. У цьому випадку дійсне значення концентрації визначається наступним коригувальним перерахунком: результат вимірювання в % Brix слід помножити на коефіцієнт рефракції, який вказаний в паспорті на МОР (наприклад, 1,5). Тобто дійсне значення буде рівне: 4% х 1,5 = 6%.

Чітка шкала рефрактометра з МОР без домішок

Якщо границя частково розмита, як на малюнку, нижче, це свідчить про те, що рідина містить сторонні домішки. У цьому випадку дійсне значення концентрації визначається так: результат вимірювання в % Brix слід помножити на коефіцієнт рефракції, який вказаний в паспорті на СОЖ (наприклад, 1,5) з якого віднімається 0,2. Тобто дійсне значення буде рівне: 4% х (1,5-0,2) = 5,2%.

Розмита шкала рефрактометра з МОР з домішками

Якщо границя розмита сильно, тоді від коефіцієнта рефракції віднімається 0,4. Тобто, в нашому прикладі дійсне значення буде рівне: 4% х (1,5-0,4) = 4,4%.

Рефрактометри для МОР