Як вибрати далекомір (лазерну рулетку)

Далекомір – це пристрій, призначений для безконтактного вимірювання відстані від спостерігача до об’єкта. За принципом дії далекоміри поділяються на активні (в яких вимірювання відстані базується на обчисленні часу проходження звукового, світлового або радіосигналу від далекоміра до об’єкта і назад) і пасивні. Хоча далекомірів існує велика кількість, вибрати з них того, який Вам краще підходить не так вже і складно. Якщо, наприклад, говорити про далекоміри - лазерні рулетки для будівництва, то всі вони мають приблизно однаковий функціонал і Вам слід звернути увагу лише на декілька їх характеристик, які приведені нижче (в порядку убування їх важливості), а саме:

  • сфера застосування;
  • тип далекоміра;
  • діапазон вимірюваних відстаней;
  • наявність вбудованого візира;
  • наявність вбудованого рівня;
  • додаткові функції.

Сфера застосування далекоміра

Сфери застосування далекоміра

Перш за все Вам слід визначитись для чого власне потрібен далекомір, оскільки в залежності від виконуваних задач вони мають різну конструкцію і функціонал. Тут не повинно виникнути якихось вагань щодо вибору, тому ідемо далі. Як приклад, на фото нижче показаний далекомір для будівництва Xintest HT-80 і далекомір для полювання.

Далекоміри для будівництва та полювання

Тип далекоміра

Тип далекоміра

Оптичні далекоміри – це узагальнена назва пристроїв пасивного типу з візуальним наведенням на об'єкт. Їх принцип дії заснований на використанні законів геометричної оптики. Найбільш поширений оптичний далекомір з постійним кутом і виносною базою - нитяний далекомір, яким забезпечують багато геодезичних інструментів, теодоліти, нівеліри (напевно ж Ви бачили на вулиці хлопчика або студента, який стояв і тримав біля себе велику незрозумілу лінійку). Використовуються такі далекоміри, наприклад, для топографічної зйомки.

Ультразвукові далекоміри — це пристрої активного типу, в яких відстань визначається на підставі часу проходження звуку високої частоти (ультразвуку) від далекоміра до об'єкту і назад. На даний час поширені слабо, оскільки мають порівняно високу похибку вимірювання, яка збільшується із збільшенням вимірюваної відстані. Більш того, ультразвуковий сигнал поширюється не сконцентрованим пучком, а зі значним розсіюванням від центру, через що ультразвуковим далекоміром не можна виміряти відстань до невеликих об'єктів. Наприклад, відносна погрішність ±0,5% при вимірюванні на 20 метрах дає результат з точністю ±10 см. Коментарі, як кажуть, зайві. Єдина перевага ультразвукових далекомірів – це коректне вимірювання відстані до прозорих об'єктів, типу скла.

Лазерні далекоміри — це пристрої активного типу, в яких відстань визначається з використанням лазерного променю. Вимірюють відстань до непрозорих тіл. Лазерні далекоміри бувають імпульсні (мають високу потужність і дальністю виміру, застосовуються у військових прицілах і коштують дуже дорого із-за наявності в конструкції високоточного таймера) і фазові. Саме фазові лазерні далекоміри завдяки своїй простоті і зручності використання, широким діапазоном вимірювання (від декількох сантиметрів, до декількох сотень метрів), високій точності (близько 1-2 мм) і порівняній дешевизні отримали найбільше поширення на ринку. Кажучи слово далекомір, ми найчастіш за все маємо на увазі саме лазерний, а кажучи лазерний далекомір – маємо на увазі саме фазовий. Загалом, зрозуміло, до чого все ведеться – якщо перед Вами не стоїть яке-небудь специфічне завдання (наприклад, робити вимірювання відстаней більше 1 км), та Ваш оптимальний вибір — це лазерний далекомір.

Діапазон вимірюваних відстаней

Діапазон вимірюваних відстаней

Тут наче все зрозуміло. Скажемо лише, що зовсім не обов'язково купувати далекомір з максимально можливою дальністю вимірювання і переплачувати за непотрібні метри. Наприклад, якщо Ви плануєте почати будівництво в межах прямокутної дачної ділянки розміром 20х30 метрів (6 соток), то максимальна відстань в межах такої ділянки – це діагональ 36 метрів (хто хоче перевірити - скористайтесь теоремою Піфагора), і лазерного далекоміра Flus FL-40 буде сповна достатньо.

Наявність вбудованого візира

Наявність візиру в далекомірі

Очевидно, що під час роботи далекомір повинен вказувати користувачеві точне місце (об'єкт), до якого вимірюється відстань. У випадку лазерного далекоміра з цим завданням чудово справляється червона точка від вбудованого цілевказівника. Проте, в умовах яскравого освітлення (наприклад, літнім сонячним днем на вулиці) на видаленні більше 15-20 метрів від користувача ця точка може стати такою, що її буде важко розрізняти. Нижче на фото показано два виміри відстані за допомогою лазерної рулетки Xintest HT-40 – перший в приміщенні, другий на вулиці. Відстань, що заміряється, в обох випадках однакова і складає 10 м. Як видно з фото, в приміщенні червона точка від цілевказівника видно дуже добре, а на вулиці вона вже тьмяніша.

Лазерний далекомір в приміщенні і на вулиці

Щоб в несприятливих умовах користувач все ж міг визначити місце, до якого робиться вимір, і призначений вбудований візир. Вбудовані візири бувають оптичні і цифрові. Оптичний візир – це спеціальне віконце-вічко в корпусі далекоміра, дивлячись в яке можна бачити щось подібне до снайперського прицілу з невеликим збільшенням і хрестиком посередині. Центр цього хрестика вказує на місце, до якого робиться вимірювання. На відміну від оптичного, цифровий візир, по суті, є цифровою камерою зі збільшенням, яка в режимі реального часу відображує панораму перед далекоміром (у даному випадку прицільний хрестик відображується на дисплеї далекоміра).

Вбудований оптичний візир простіший і дешевший, але він досить незручний у використанні (особливо якщо виміри робляться від стіни). Оптичним візиром можна нормально користуватися лише у випадку, якщо далекомір встановлений на штативі (тринозі) на висоті приблизно метр-півтора від рівня землі. Наявність вбудованого цифрового візиру робить далекомір більш універсальним, але істотно збільшує його вартість.

Резюмуючи, можна сказати, що необхідність у вбудованому візирі може бути в випадку вимірювання великих відстаней (десятки метрів) при яскравому сонячному освітленні (коли важко розглянути червону точку від вбудованого цілевказівника). Якщо ж червону точку видно, краще орієнтуватися на неї, а не на покази вбудованого візиру, оскільки вона максимально точно вказує на місце виміру. При використанні далекоміра в приміщенні, у вбудованому візирі необхідності немає.

Наявність вбудованого рівня

Наявність рівня в далекомірі

Призначення вбудованого рівня в далекомірі – це допомога користувачу, при потребі, рівно тримати пристрій в горизонтальній або вертикальній площині під час проведення вимірювань. Рівень може знадобитися у випадку, якщо вимірювання проводяться на похилій або нерівній поверхні, та з руки. У переважній більшості випадків, коли рівень потрібен, він використовується для контролю дотримання саме горизонтальності (тобто, розташований по напряму вздовж корпусу далекоміра). В принципі, цього достатньо. Отже, для зручної експлуатації та щоб не схибити під час вимірювань, ми рекомендуємо вибирати далекомір з вбудованим рівнем.

Нижче на фото для порівняння показані три далекоміри: Flus FL-30 без вбудованого рівня, Flus FL-60 з одним водяним бульбашковим рівнем (для горизонтальної площини) та Waysear BR-60 з двома водяними бульбашковими рівнями (для горизонтальної та вертикальної площини).

Лазерні далекоміри з вбудованим рівнем

Додаткові функції

Додаткові функції далекоміра

Додаткові функції Ви можете вибрати самостійно, виходячи з власних потреб. Зокрема, вибір точки відліку від передньої або задньої стінки дальноміра може знадобитися, якщо далекомір потрібно буде приставляти до стіни (як, наприклад, Flus FL-100 на фото нижче).

Лазерний далекомір з точкою відліку від початку

Лазерний далекомір з точкою відліку від кінця

Режим сканування дозволяє в реальному часі безперервно вимірювати відстань при віддаленні або наближенні до об'єкту, що дуже зручно, наприклад, при розбитті ділянки. Те ж стосується складання/віднімання виміряних відстаней (довжин) і розрахунку сторін прямокутного (L) трикутника (перевірка перпендикулярності). Розрахунок площі і об'єму найчастіше потрібний для обміру готових приміщень.

Установка на триногу може знадобитися у випадку, якщо далекомір потрібно зафіксувати в одному положенні або підняти на певну висоту (як, наприклад, Flus FL-80 на фото нижче).

Лазерний далекомір на тринозі

Наче все. Дякуємо Вам за увагу і сподіваємося, що ця інформація допоможе Вам зробити правильний вибір і покупку в розділі Далекоміри.