Як вибрати алкотестер

Алкотестер (алкометр) - це прилад для визначення вмісту алкоголю в крові людини зі зразка повітря, що видихається. Фактично є газоаналізатором. Алкотестерів існує велике різноманіття, тому, щоб вибрати підходящий прилад, слід звернути увагу на ряд його характеристик та властивостей. Деякі з них доволі очевидні (наприклад, тип індикації, який можна легко побачити на фото) і загострювати на них увагу у даній статті немає потреби. Деякі же можуть виявитися критично важливими, але в силу своєї неочевидної важливості можуть бути не враховані при виборі алкотестера. Нижче приведений перелік цих характеристик та властивостей, а саме:

  • тип алкотестера;
  • тип сенсора;
  • наявність контролю продування;
  • наявність пасивного режиму вимірювання;
  • можливість вимірювання на морозі;
  • наявність метрологічної повірки;
  • використання мундштука;
  • додаткові функції.

Тип алкотестера

Вибір типу алкотестера

Перш за все слід визначитися який тип алкотестера Вам потрібен – стаціонарний чи портативний. Стаціонарний алкотестер – це пристрій, який знаходиться постійно на одному місці (наприклад, висить на стіні, як Alcoscan AL-4000), портативний алкотестер - який можна брати і носити з собою (як, наприклад, Алкофор-205). На нашу думку, тут у Вас навряд чи виникнуть труднощі з вибором, тому ідемо далі.

Портативний і стаціонарний алкотестери

Тип сенсора

Вибір типу сенсора в алкотестері

Принципово важливе рішення, яке Ви маєте прийняти, – який сенсор алкотестера краще підходить під Ваші задачі (напівпровідниковий чи електрохімічний).

Напівпровідниковий сенсор - це невеликий металевий циліндр, що нагрівається. Коли на напівпровідниковий сенсор потрапляють пари алкоголю, починається термічна реакція, що приводить до підвищення електропровідності. Через сенсор проходить електричний струм і формує сигнал, який через перетворювач видається на дисплей алкотестера у вигляді числа, що характеризує ступінь алкогольного сп’яніння людини. Переваги напівпровідникового сенсора: простота виготовлення, експлуатації та порівняно низька ціна. Недоліки напівпровідникового сенсора: великий час прогрівання (від 1-ї до 2-х хвилин), значне енергоспоживання (за рахунок нагріву швидко розряджаються елементи живлення), порівняно невеликий міжсервісний інтервал (зазвичай, декілька сотень вимірювань) та погана вибірковість до алкоголю (за пари етанолу можуть бути прийняті інші речовини).

Електрохімічний сенсор – це невеликий пластмасовий паралелепіпед з двома отворами, в якому відбувається хімічна реакція молекул етилового спирту і спеціального реагенту. Алкотестери з електрохімічними сенсорами коштують дорожче ніж з напівпровідниковими, але при цьому у них невеликий час прогрівання (зазвичай, декілька секунд) та більший міжсервісний інтервал (до декількох тисяч вимірювань). Ресурсу одного комплекту елементів живлення вистачає на кілька сотень вимірювань. Оскільки на інші хімічні речовини реагент сенсора не спрацьовує, електрохімічний сенсор забезпечує високу точність вимірювання.

Підводячи підсумок. Якщо алкотестер потрібен для колективного використання, перевірки персоналу на підприємстві (особливо, якщо на підставі показів алкотестера приймаються якісь організаційні рішення), то алкотестер повинен бути тільки з електрохімічним сенсором. Для особистого нечастого використання або для психологічної мотивації співробітників не вживати алкоголь на роботі можна купити алкотестер з напівпровідниковим сенсором, але ми все ж радимо Вам зупинити свій вибір на електрохімічному алкотестері. Нижче на фото показано зовнішній вигляд двох різних сенсорів – напівпровідникового (від алкотестера Alcoscan AL-5500) та електрохімічного (від алкотестера Alcoscan AL-8000).

Напівпровідниковий і електрохімічний сенсори алкотестера

Наявність контролю продування

Наявність контролю продування в алкотестері

Контроль якості продування (контроль продувки) – це спеціальна функція, яка допомагає стабілізувати повітряний потік на вході алкотестера, і призначена для того, щоб:

  1. своїми сигналами повідомляти добросовісного користувача про те, чи правильно він дме в алкотестер (зокрема, чи робиться достатньо сильний і довгий видих);
  2. запобігати спробам недобросовісних користувачів обдурити алкотестер (наприклад, імітацією видиху або втягуванням повітря в себе).

Загалом, зрозуміло, що контроль продування потрібний у будь-якому випадку, хоч для особистого використання, хоч для контролю персоналу на підприємстві. На щастя, у даний час ця функція є практично у всіх алкотестерів, за виключенням зовсім уже простих типу AT-818 або брелоків.

Наявність пасивного режиму вимірювання

Наявність пасивного режиму вимірювання

Пасивний режим – це спеціальний режим вимірювання, коли алкотестер по команді користувача починає примусово аналізувати навколишнє повітря на наявність пари алкоголю, незалежно від того чи дула людина в алкотестер чи ні. Пасивний режим застосовується у випадку, якщо людина з якої-небудь причини не хоче або не може дути в алкотестер. Часто цей режим роботи передбачений в алкотестерах-індикаторах типу Lion Alcoblow, коли за короткі проміжки часу потрібно перевіряти на алкоголь велику кількість людей (наприклад, при посадці шахтарів в кліть) і немає часу на повноцінне продування алкотестера. Купувати алкотестер з пасивним режимом вимірювання є сенс у тому випадку, якщо передбачаються конфліктні ситуації з відмовами дути в алкотестер (наприклад, при колективному використанні на підприємстві, на прохідних) або при великих об'ємах вимірювань. У разі ж персонального використання алкотестера пасивний режим вимірювання не потрібен.

Можливість вимірювання на морозі

Можливість вимірювання алкотестером на морозі

Під час вибору алкотестера обов’язково зважайте на те, в яку пору року і де саме (в приміщенні чи на вулиці) буде працювати Ваш аналізатор алкоголю. Справа в тому, що переважну більшість алкотестерів не можна використовувати при низькій температурі навколишнього повітря, оскільки їх вимірювальний тракт не має додаткового підігріву і на морозі він просто заледеніє від людського подиху. Тому, якщо вимірювання алкотестером будуть проводитися на вулиці і взимку, слід вибирати алкотестер, який може працювати на морозі, наприклад Алкофор-505. Тут відразу хочемо зауважити, що такі алкотестери доволі дорогі як по вартості, так і по сервісному обслуговуванню, тому рекомендуємо все ж знайти можливість експлуатувати Ваш майбутній алкотестер в опалюваному приміщенні і, відповідно, купити прилад без додаткового підігріву вимірювального тракту.

Наявність метрологічної повірки

Наявність метрологічної повірки алкотестера

Щоб не заглиблюватися в довгі пояснення та складну термінологію скажемо просто: метрологічна повірка (точніше, документ про це, декларація про відповідність) – це формальне підтвердження правильності показів алкотестера і його приналежність до законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки. Повірка алкотестера обов'язково потрібна при проведенні офіційного (протокольного) контролю на тверезість на підприємствах, в медустановах, в поліції і т.п.

Також документ про повірку свого власного алкотестера може бути корисний при виникненні конфліктної ситуації з інспектором ДАІ на дорозі (використовується як аргумент правильності показів свого алкотестера). Правда, в такій ситуації він не є панацеєю і все залежить від Вашої наполегливості, принциповості інспектора та його бажання везти Вас в медустанову на експертизу. Якщо Ваш алкотестер знаходиться вдома і використовується тільки для особистого контролю, тоді документи про повірку, в принципі, не потрібні.

На даний час в Україні найдешевшим алкотестером з повіркою є модель Алкофор-105.

Використання мундштука

Використання мундштука в алкотестері

Найбільш дискусійне питання, яке виникає під час вибору алкотестера, - це необхідність використання мундштука під час проведення вимірювання. З однієї сторони, алкотестер в якому використовуються мундштуки буде вимагати періодичних витрат на поповнення їх запасів, особливо при великій інтенсивності вимірювань (існують економ варіанти мундштуків у вигляді трубочок). З іншої сторони, індивідуальний мундштук забезпечує дотримання гігієнічних вимог та допомагає сформувати стабільний потік повітря під час видиху людини, що позитивно впливає на точність вимірювання.

Алкотестер без мундштука характеризується нестабільним продуванням і, відповідно, гіршою точністю вимірювання. Доволі часто алкотестери без мундштука використовуються тільки в якості індикатора (для виявлення самого факту нетверезості, без кількісної оцінки ступеню алкогольного сп’яніння, наприклад Alcoscan AL-1100).

Отже, якщо алкотестер використовується на підприємстві, для проведення офіційного та/або колективного контролю персоналу, всі вимірювання алкоголю повинні проводитися обов’язково з використанням індивідуального мундштука. Якщо алкотестер використовується для особистого контролю – використання мундштуків лишається на Ваш розсуд, але все ж ми рекомендуємо брати алкотестер з мундштуками, щоб отримувати більш надійні результати вимірювань (в решті решт, алкотестер с мундштуком легше продувати)!

Алкотестер без мундштука і з мундштуком

Додаткові функції

Додаткові функції алкотестера

В принципі, тут все зрозуміло. Користувач вибирає потрібні йому функції виходячи з власних потреб і бюджету. Єдине, що можна порадити – бажано, щоб в алкотестері був лічильник вимірювань або лічильник включень. Справу у тому, що будь який алкотестер з часом засмічується слиною і його похибка вимірювання стає занадто великою. Процес засмічення відбувається поступово і не завжди можна своєчасно помітити те, що алкотестер почав видавати недостовірні результати. При великих обсягах вимірювань це має критично важливе значення. Завдяки ж лічильнику користувач завжди може зорієнтуватись в якому стані перебуває алкотестер і чи не прийшов час його калібрувати (деякі алкотестери навіть можуть самостійно видавати діагностичне повідомлення типу CAL, але краще до цього не доводити).

Дякуємо Вам за увагу і сподіваємося, що ця інформація допоможе Вам зробити правильний вибір і покупку в розділі Алкотестери.